Slyšeli jste už o zajímavostech šeříku?

0 Comments

Začátek jara má spoustu z nás spojený s omamnou vůní šeříků. Tyto obsypané keře, které se pyšní malými drobnými kvítky od bílé po sytě fialovou pak zdobí zahrady, parky a pokud nepatříte do skupiny alergiků, jistě pro ně budete mít slabost i vy.
Okrasný keř šeříku
 
V minulosti se právě šeříkům připisovali magické schopnosti, kdy se věřilo, že právě jejich větvičky dokážou chránit před zlými duchy. V lidovém léčitelství se tyto drobné kvítky využívaly ke zklidnění lidské psychiky nebo jako prevence proti bolesti hlavy. Rozdrcené kvítky pak prý pomáhaly na bolavá záda. Šeřík je sice přímo nadpozemská rostlina, která si vás podmaní právě díky své vůni, ale alergici by se mu měli rozhodně vyhnout. Celá rostlina totiž obsahuje látku zvanou syringin. Tato látka pak může způsobit při kontaktu s pokožkou velmi silnou alergickou reakci. Stejně tak budou ale trpět i jedinci, kteří jsou alergičtí na pyl.
 
Sice by se mohlo zdát, že jsou u nás šeříky už tak dlouho, že je česká krajina právě jejich domovem. Ovšem rostlina je původem z jihovýchodní Evropy a Asie. Šeřík k nám byl přivezen císařským velvyslancem v roce 1566 a to z Osmanské říše. Od té doby se šeřík začal pěstovat po celé střední Evropě a postupně se mu zde začalo dařit.
 
Šeřík není nikterak náročný na pěstování, daří se mu převážně na slunných místech s vápenitou půdou. Velmi snadno se dá množit za pomoci řízkování. Pokud chcete, aby si keř udržel svůj tvar, je potřeba ho pravidelně zastřihávat. Jinak se šeřík velmi rychle rozroste i do několika metrů a spodní větvičky budou bez květenství.
 Pupeny šeříku
Pokud milujete omamnou vůni šeříků, udělejte si během měsíce května výlet do jedné z největších zahrad v Průhonicích u Prahy, kde najdete sbírku více jak 340 druhů exemplářů. Tato sbírka patří mezi jednu z nejbohatších v Evropě a v plné kráse jí můžete obdivovat celý květen.