Druhy karet a karetních her

0 Comments

Co je to vlastně karta? Je to list papíru potištěný obrázkem. Každá karta má svojí hodnotu a používá se v sadách při karetních hrách. Jaké druhy karet a sady karet vlastně známe?

Všichni určitě známe Kanastové karty, slangově řečeno žolíkové karty. Karty se skládají z Whistových karet. V balíčku se nachází 52 karet. Mají 4 různé barvy, které se rozlišují pomocí symbolů a jsou označovány jako karetní kameny:

· červené jsou srdce

· zelené jsou listy nebo piky

· žaludy jsou žaludy nebo kříže

· kule jsou kule nebo káry

Dále pak mají karty své hodnoty 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J (spodek, kluk), Q (královna), K (král), A (eso, při některé hře může mít hodnotu 1).
karty a mince.jpg

Dalším druhem jsou Rummy karty. Tato sada obsahuje 104 karet a skládá se ze dvou balíčků Whistových karet. Můžeme se setkat i s Pasiánsovými kartami, což jsou rummy karty, plus 4 žolíkové karty, takže dohromady je 108 karet. Většinou se s žolíkovými kartami nehraje. Pro Pasinánsové karty je typické, že mají menší rozměr a lépe se vejdou na stůl. Piketové karty obsahují 32 karet francouzského typu, které mají hodnoty: 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A a Mariášové karty, které také obsahují 32 karet, ale jsou německého typu. Hodnoty karet jsou 7, 8, 9, 10, spodek, svršek, král eso. Ty jsou známé například ve hře Prší.
hrací karty.jpg

Jaké hry jsou oblíbenou zábavou karetních hráčů? Mezi neoblíbenější české hry, které se hrají s výše zmíněnými kartami, bychom mohli zařadit Žolíky, Prší, Mariáš nebo Kent. Velmi populární jsou v současnosti celosvětově hry Poker a Blackjack (v češtině též Oko bere nebo Jednadvacet), které jsou nedílnou součástí kasinových podniků. Vedle těchto her existují ještě další, které jsou typické pro jiné země či národy. Dodnes se zachovaly Tarotové karty, které slouží k předvídání osudu, na nichž je znázorněna italská symbolika.

Každý hráč si přijde na své. Většina her je vytvořena pro skupiny hráčů, ale najdou se i takové, které si může zahrát jedinec sám. A jaká je ta Vaše oblíbená? Pro více informací se můžete podívat na .