K čemu slouží nakládací rampy

0 Comments

Když se řekne rampa, většina z nás si představí nakloněnou plošinu, po které například auta překonávají výškový rozdíl, či po které je možné pohodlně vytlačit kočárek či nákupní vozík. A ve své podstatě to není špatná představa. Koneckonců takto ji zná většina lidí. Ovšem nakládací rampy se této představě poněkud vymykají.nakládací rampa u vlaku

Tím hlavním, čím se liší, je jejich cíl. Tím není tentokrát pomoci automobilu či jinému dopravnímu prostředku překonat větší výškový rozdíl na malém prostoru, nýbrž pomoci lidem, tlačícím vozíky s nákladem, dostat se do pohodlné výšky, aby jej mohli snadno naložit například na vůz.

I zde se používají nakloněné roviny, po kterých je možné vozík vytlačit velmi snadno, obvykle však nemají ani zdaleka takový sklon, na jaký jsme zvyklí. Je to proto, že do daného patra (obvykle do přízemí) nás dopraví výtah. A pak je třeba vystoupat jen pár centimetrů pro to, abychom mohli dané zboží pohodlně naložit na korbu.

V některých případech má dokonce primitivní podobu dvou prken ve vzdálenosti rozteče vozíku, vedoucích ze země na korbu nákladního vozu. Toto bylo používáno dříve, avšak dnes, zvláště ve velkých firmách, jsou používány jiné metody. Je zde totiž příliš velké riziko, že se některé z prken posune nebo si pracovník špatně najede a spadne nejen on, ale i náklad, který se může poškodit nebo dokonce zničit.

Dnes jsou tedy obvykle vyrobeny z kovu, jsou široké tak, že umožňují dvěma vozíkům pohodlně projet vedle sebe (což je dobré pro plynulost nakládání) a jsou opatřeny zábradlím. To poslední je velmi důležité z hlediska bezpečnosti.nákladní vůz vyjíždějící z rampy

Nedělejme si však iluze, že by firmám šlo až tak o zdraví svých zaměstnanců. Zde je hlavním motivem to, aby nebylo poškozeno přepravované zboží. To platí zvláště tehdy, pokud je vyrobeno z nějakého křehčího materiálu, například skla.

Jak je vidět, jsou na nakládací rampy kladeny úplně jiné nároky než na ty běžné. Neměli bychom si je tedy plést a měli bychom si vždy uvědomit, k jakému účelu slouží.