Maximální ochrana očí

0 Comments

Mnoho lidí pečuje o své zdraví, i vzhled, ale většina zapomíná na jednu z nejdůležitějších funkcí, díky kterým jsme schopni fungovat, a tou je zrak. Mezi všemi pěti smysly je zrak tím, co obvykle použijeme hned jako první. Ještě než k jídlu přivoníme, a než jej ochutnáme, hodnotíme jej pohledem. Ještě než s danou osobou promluvíme, a poprvé zaslechneme její hlas, zhodnotíme její vzhled. Díky zraku vždy víme, kam jdeme, kde číhá překážka, a co se kolem nás vlastně děje. Mnoho lidí to však bere jako samozřejmost, a nesprávnou péčí ničí své oči. Jak o ně pečovat?

zelené oko

Ochranné pomůcky

Ochrannou pomůckou pro oči se rozumí brýle, které bychom měli volit podle toho, čemu svůj zrak vystavujeme. Například svářeč se neobejde bez speciálních ochranných brýlí, plavec zase bez těch plaveckých. Dále pak máme brýle dioptrické pro ty, kdo už mají zrak nějakým způsobem oslaben, a nedioptrické, které obvykle slouží ke specifické ochraně. Brýle na modré světlo chrání oči před světlem, které vyzařují nejrůznější obrazovky a monitory, které denně používáme. Sluneční brýle mají za úkol oči ochránit proti UV záření, a polarizační brýle pak zajistí, že nás nebudou zbytečně oslepovat nejrůznější odlesky. Na těchto pomůckách bychom neměli šetřit, protože zrak je zkrátka k nezaplacení.

brýle v knize

Správná strava

Správnou stravou můžeme rovněž posílit a chránit svůj zrak, a tak je rozhodně nenahraditelná. Mezi potraviny, které našim očím svědčí, pak patří například špenát, kukuřice, sója, česnek, rajčata, oříšky, nebo olivový olej.

Škodliviny

Co našim očím skutečně škodí? Silné UV záření, a přílišná námaha. Přílišné námaze oči vystavujeme ve chvílích, kdy zbytečně moc zaostřujeme, například z důvodu nedostatku světla. Správně osvětlené místnosti jsou prostě na čtení jedinou možností.

Doplňky stravy

Chceme-li pro své oči udělat něco na víc, není od věci pořídit správné doplňky stravy, kterými rozhodně nic nepokazíme. Mimo ně pak existují různé zvlhčující kapky, které pomáhají oči zvlhčovat, brání vysychání, a tedy i následnému poškození zraku.