Čistota půl zdraví

0 Comments

Na jaře, na Velikonoce, na Vánoce, před očekávanou návštěvou i po návštěvě. V pravidelných intervalech se od nás očekává stále stejná činnost. O čem je řeč? O úklidu domácností přece. Osobně se musím přiznat, že slovo úklid ve mně nevyvolává pocit paniky a hysterie, dokonce nemám ani vyrážku, když pomyslím na všechny ty čisticí prostředky. Spíš naopak. Úklid domácnosti ve mně evokuje dobrý pocit z dobře vykonané práce. Chápu ale, že ne všichni jedinci mají stejně chorý mozek jako já. Jak tedy uklízet, aby to netrvalo věčnost? Pár tipů:
prostředky na úklid
· Předně si rozmyslete, jak budete při úklidu postupovat. Připravte si plán. Ne, nezbláznila jsem se. I taková triviální činnost jakým pro některé z vás úklid je, musíte vědět, jestli budete uklízet místnost po místnosti, nebo budete chtít uklízet tzv. úkolově. Například umýt okna ve všech pokojích, vyprat záclony. Pokud nebudete pobíhat zmateně po celém bytě a nahodile srovnávat a mýt co vám přijde po ruku, ušetří vám to nejen vzácný čas, ale i dost energie. Opravdu.
· Máte plán a už ale opravdu chcete začít. Dobře, máte čisticí prostředky, které budete potřebovat? Něco na mytí skel, něco na nábytek, podlahy a sanitární zařízení? Není třeba utrácet horentní sumy, mnohé vyčistíte i „mýdlovou“ vodou, ale tak zase každý materiál si žádá speciální ošetření. Na to myslete, až se budete vztekat, že vám ty fleky z koberce prostě nejsou vyčistit.
žena při mytí oken
· Teď vám dám radu nad zlato. Vždy uklízejte od shora dolů. Od lustru ke koberci, od vrchních polic k těm spodním a tak dále. Není totiž nic otravnějšího, než když se vám na právě vyčištěný (a tudíž i mokrý) koberec vysype hlína z květináče, který pracně přesouváte na skříni, když se snažíte utřít prach i tam, kam opravdu nikdo nekouká. Sakra.
· Poslední tip na zpříjemnění úklidu domácnost tkví v tom, abyste ho nebrali smrtelně vážně. Posaďte se, nalejte si sklenku vína, možná dvě a pak už se vám nebude zdát pohled na ne dokonale uklizený byt tak frustrující.