Cukrovka a děti

0 Comments

Na svět děti přicházejí s genetickými vlohami, které se můžou, ale nemusí projevit. Jsou to vlohy získané od rodičů a to i v případě, že nikdo z obou rodin cukrovkou netrpí.
Většina dětí trpí diabetem I. typu, tedy nemocí, která nemá moc společného s diabetem II. typu, který vzniká u starších lidí s nadváhou.
Tělo si neumí ve slinivce břišní vyrobit inzulín, který je nutný ke správné regulaci krevního cukru, protože buňky produkující inzulín jsou likvidovány vlastním imunitním systémem. Je to vlastně autoimunitní onemocnění. A na celý život.
holka a svatojánská muška.jpg
Je nutné zahájit léčbu, jinak hrozí diabetické kóma a může jít až o život.
Příznaky nemoci se dají vypozorovat. Dítě častěji močí a to i v noci, i když dosud nepotřebovalo, menší děti se můžou začít v noci pomočovat. Může občas zvracet, nebo mít nutkání na zvracení.
Dochází k velké ztrátě vody z těla, tudíž dítě velice často pije. Tělo ztrácí živiny, které dostává potravou a díky tomu dítě hubne. Je unavené, spavé.
Je nutné je začít léčit. Bohužel se tím rodinný život převrátí vzhůru nohama. Je potřeba změnit stravovací návyky, celá rodina se musí naučit vypočítat správné dávky inzulínu a dohlížet na to, aby si dítě nezapomínalo často měřit glykemii.
Je vhodné, aby dítě u sebe nosilo kartičku s informací o své nemoci a kontakt na rodiče.
Je nutné o zdravotním problému informovat ve škole, protože i zde si dítě musí aplikovat léčbu. Při hodinách tělocviku se musí vyvarovat větší námahy, protože by mohlo dojít k hypoglykémii. K tomu patří slabost, třes rukou, bledost, mdloby, nebo bezdůvodný smích, či agresivita. V těchto případech je nutné nemocnému podat jídlo s obsahem sacharidů. Např. chléb, ovoce, kostka cukru, limonáda a poté okamžitě volat rodičům, či jeho lékaři. Dítě si musí být vědomo své nemoci a nezanedbávat dodržování pravidel.
stydlivá holčička.jpg
Ještě nedávno bylo nemyslitelné, že cukrovka II. typu by mohla být diagnostikována u dětí, či dospívajících. Ale bohužel je.
Jedna zpráva je dobrá. Je možné tomuto typu předcházet. Stačí, když rodina bude dodržovat správnou životosprávu a ne dávat dítěti pít přeslazené nápoje v domnění, že tím dodržují pitný režim, nezahánět hlad sladkostmi, kdy je tělu podáván nadbytek cukru. Je pravda, že nikomu se nechce měnit své staré zvyky, najednou se začít víc hýbat, ale pro vaše dítě je to důkaz, že ho máte rádi a snažíte se společně naučit, že život není jen nezdravé jídlo a vysedávání u televize, nebo počítače.
Nadváha je velkým spolupachatelem nemoci. S dalšími nabranými kily a centimetry v pase se riziko cukrovky zvětšuje.
Nejde jen o životosprávu, ale i o fyzickou aktivitu. Je nutné, aby se dítě hýbalo.
Velká pravděpodobnost vzniku obezity a následně cukrovky II. typu jsou předci. Jestli byli obézní, možnost nemoci se zvyšuje.
V dospívání může přijít chvíle, kdy se dítě začne bouřit a bude chtít žít jako jeho kamarádi. Buďte trpěliví a poraďte se s jeho lékařem, abyste se inspirovali nápady, jak mu pomoct ke zdravějšímu životu.