O dovolené často rozhodují finance

0 Comments

Kam se vydat ve dnech volna? Nejjednodušší situaci mají lidé osamělí nebo bezdětní, žijící v párech, anebo odděleně, ti nejsou závislí na vedlejších okolnostech a nemusí se příliš podřizovat ostatním. Problémem však mohou být i finance. Nabídky tuzemských i zahraničních rekreačních zařízení – hotelů, penzionů, chat a chalup se navzájem předhání ve snaze udržet stávající klientelu a získat novou, nemají však snadnou situaci, neboť si stále velké procento Čechů nemůže takové pobyty dovolit.

grand manan

Ačkoli je již zhruba deset let období hospodářské konjunktury, v České republice existují značné rozdíly mezi životní úrovní obyvatel. Některé regiony konjunktura prakticky nezasáhla a lidé tu žijí velice skromně. Mnoho rodin rovněž postihne zvyšování cen energií a služeb a především vyšší ceny potravin. Jde sice řádově o procenta, jestliže však zaznamenáte navýšení ve více oblastech, všechny se sečtou a pak se stane, že se vám financí nedostává tolik, kolik byste si přáli. Samozřejmě, že lze oponovat hledáním lukrativnějšího zaměstnání, ale ne vždy je tento krok snadný, a to z mnoha rodinných, zdravotních nebo osobních důvodů.

Každý si nemůže dopřát dovolenou mimo svůj domov

Podle nedávno prováděných průzkumů (v roce 2018) vyšlo najevo, že přibližně 27 procent lidí v Česku si nemůže dovolit zaplatit dovolenou mimo své bydliště, dokonce ani v tuzemsku. Dovolenkové pobyty tito lidé řeší improvizací. Buď si dopřávají dny volna na vlastní chalupě, nebo je tráví dobrodružnějším způsobem – turistikou, cyklistikou, vodáckými zájezdy spojenými s nocováním pod stanem.
alanya turecko

Nejsou to sice potěšitelné údaje, nicméně v některých zemích Evropy jsou na tom v tomto ohledu lidé o poznání hůře. V Řecku si dovolenou mimo domov nemůže dopřát polovina obyvatel, v Bulharsku téměř 55 procent, v Chorvatsku téměř 60 procent a v Rumunsku dokonce necelých 65 procent. Z evropských zemí jsou na tom nejlépe Švédové, těch se tento problém týká pouze z osmi procent.