Unikátní adresa na internetu – doména

0 Comments

Spousta z nás označení doména slyšela anebo o ní četla, ale mnoho z těchto lidí už nedokáže správně vysvětlit, co označení doména znamená. Doména neboli doménové jméno je laicky řečeno unikátní adresa na internetu. Díky doméně nemusíme tedy složitě při hledání nějaké internetové adresy zadávat složitou sérií čísel tedy IP adresy v podobě například (143.255.21.31). Tedy nám doména usnadňuje vyhledávání těch stránek, které potřebujeme.
smartphone a klávesnice
Doména nám, ale také tvoří i část emailové adresy za zavináčem jako například novakx.@seznam.cz . Doménové jméno neboli už obecně řečeno doména se skládá z několika částí, které se nazývají řády. Tyto řády jsou seřazeny od nejobecnější informace až po tu nejvyšší jako je například cz. Každý stát má přidělenou jednu národní doménu též nazývanou doménou prvního nebo nejvyššího řádu. Existují také nadnárodní neboli generické domény jako například com, net, eu nebo třeba info. Na tyto domény prvního řádu lze poté navázat za poplatek domény druhého řádu, které už slouží svým uživatelům. Jedná se o stránky firem, osobní stránky.
květina u pc 

Jaké má doména výhody?

 
Problematika doménového jména a funkcí je to složitý proces a kdo není trochu znalý v této problematice, určitě by se neměl ostýchat se zeptat a nechat si poradit od odborníka. Když už se rozhodnete si zaregistrovat vlastní doménu, může Vám to přinést spousty výhod. Držitelem domény jste tak dlouho jak jen vy uznáte za vhodné a budete platit poplatek. Ten se hradí většinou jednou za rok a jedná se o částku od 99 Kč a výše dle toho jakou koncovku si vyberete. Díky vlastní doméně máte možnost mít i vlastní emailovou adresu jmeno@domenovejmeno.cz. Snadno si tak vytvoříte nespočet vlastních emailových adres. Na své doméně si můžete i vytvořit subdomény. Ty slouží k oddělení různých části webu nebo do nich vkládat specializované stránky. Investice do domény se určitě vyplatí a mnoho lidí potěší.