Už nemusíme netrpělivě čekat

0 Comments

Nastala doba, kdy už nemusíme s každým papírem utíkat na úřad a stát v nekonečných zástupech, až na nás přijde řada.
Je přeci o mnoho příjemnější, když si doma, v klidu u počítače najdeme příslušné oddělení, kam máme namířeno a objednáme se na konkrétní dobu. Pravda, může se stát, že stejně budeme chvilku čekat, protože došlo ke zdržení třeba kvůli nechápavému návštěvníkovi, nebo naopak, úředník, protože to je také jenom člověk, může být třeba nachlazený a zrovna ten den pracuje pomaleji.
bílá klávesnice
Rozčilovat se je zbytečné a stejně se tím nic neurychlí.
Jak se vlastně dozvědí, že už jsme přišli?
Při příchodu na úřad si dojdeme vytisknout papírek s číslem. Ale pozor! Pokud jsme se předem objednali, musíme ťuknout do kolonky, objednaní klienti. Tam nám vyjede pořadové číslo a úředník, který nás má na starosti se dozví, že už jsme tu.
I když se může stát, že se staneme terčem vzteklých čekajících, kteří tuto službu nevyužili, bez obav přistoupíme k okénku, nad nímž svítí naše číslo.
 
V posledních letech některé úřady zprovoznily nejrůznější on-line služby, které si můžeme vyřídit pohodlně z domova. Díky elektronickým službám se nám podaří v některých případech dokonce ušetřit za správní poplatek.
 
V některých městech a obcích dokonce nabízejí možnost zaslání upozornění na nové dokumenty na úřední desce, či pomocí SMS oznamují důležité informace, jako např. havárie potrubí, vypnutí elektrického proudu, či požáru nebezpečného odpadu na skládce. Nebo provozují hlášení obecního rozhlasu přes internet.
černá sešívačka
 
V některých městech se budují dokonce tzv. portály občana. Tím můžete získat třeba přehled o zaplacení poplatků za psa.
Ale i datovou schránku si může pořídit fyzická osoba, tedy občan. Už neslouží jen k přijímání zpráv od úřadů, či podání, ale je možné ji využít i k získání různých dokumentů jako je výpis z Rejstříku trestů, Výpis z bodového hodnocení řidiče, z Insolvenčního či Živnostenského rejstříku a údaje ze základních registrů.
Můžete ji využít i v případě, že potřebujete nový občanský průkaz, nebo cestovní pas. Necháte se od profesionálního fotografa vyfotit a po vašem odsouhlasení fotku pošle datovou schránkou na úřad.
Držitelům schránek je automaticky zasíláno upozornění na končící platnost OP, nebo pasu.
Bohužel datová schránka nepřináší jen výhody, ale i některé povinnosti. Jde o povinná podání na Finanční úřad. Fyzické osoby musí takto podávat např. přiznání k dani z nemovitosti, nebo daňové přiznání.
V případě, že schránku vlastníte, nesmíte daňové přiznání poslat v papírové formě, protože se vystavujete pokutě od 2 000 – 50 000 Kč. Úředník může totiž usoudit, že jste porušili povinnost učinit podání elektronicky a tím ztížili správu daní.