Něco málo o penězích

0 Comments

Jednou z vlastností, jež jsou charakteristické pro lidi našeho typu, je snaha o vlastnictví co největšího množství peněz. Nemíváme jich vesměs nikdy tolik, kolik bychom jich chtěli mít, všemožně se snažíme, abychom si pomohli ještě k dalším. Ve snaze získat další peníze nejednou více a více pracujeme, ba nejednou kvůli nim sklouzneme i na šikmou plochu, směřující až ke kriminálu.
balíčky stodolarovek

A pokud někdo z nás, kdo nemá moře peněz a nemůže si tak dovolit onen luxus jimi opovrhovat, prohlásí, že mu stačí málo nebo že se dokonce dokáže bez peněz i obejít, máme ho automaticky za blázna. Protože peníze chce přece každý, kdo má aspoň špetku zdravého rozumu.
Hromadíme peníze. A to aniž bychom si byli schopni či ochotni připustit to, že .
Tedy že peníze jsou sice dobrá věc, ovšem samy o sobě vlastně nemají žádný význam. Protože co můžeme s takovými penězi dělat jiného, než jít někam nakupovat, že? Pro bankovky by se sice teoreticky i ještě jedno nepříliš libozvučné využití najít mohlo, ale pro mince nebo dokonce peníze ležící na účtech ve virtuální podobě těžko.
stovky v kufru

Peníze nám dokážou dobře posloužit, mohou nám udělat dobře nebo naopak zabránit tomu, aby nám bylo nedobře, ale zázraky zkrátka dělat nedokážou. Můžeme si za ně leccos koupit, ale je i celá řada toho, co si za ně pořídit nelze.
Zkuste si tak třeba onemocnět. Jistě, můžete zajít k doktorovi a koupit si ten nejdražší lék, máte-li na něj, můžete se přikrmovat těmi nejlepšími vitamíny a jinými podpůrnými prostředky, ale zkuste nabídnout takové peníze infekčním činitelům výměnou za to, že se vám vyhnou velkým obloukem! Neuspějete.
Za peníze si sice lze koupit i „lásku“, jenže všichni, kdo nenosíte růžové brýle, jistě tušíte, jakou tato koupená láska je. Nevěrnou, neupřímnou, trvající jen do chvíle, než peníze dojdou nebo než se jich nás takto „milující“ osoba nabaží a stroze nám oznámí, že už se nadále kupovat nenechá.
Když máte peníze, může vás hřát pocit, kolik máte přátel. Jenže zkuste přivřít kohoutek a rázem uvidíte, jak se to s těmi přáteli má.
Zkuste si koupit něco drahého nebo se pyšnit tím, jak jste bohatí, a zanedlouho vycítíte, kolika lidem tím lezete na nervy, kolik jste si jich tímto znepřátelili.
A podobných neblahých příkladů by se ještě dalo uvést! A tak byste měli mít na paměti, že peníze problémy nejenom řeší, ale i způsobují. A to posledně zmíněné bych vám nepřál.
Takže máte-li pocit, že vám peníze neprospívají, zkuste je třeba dát mně. Ochotně z vás sejmu ono břímě, jež pro vás znamenají.