Solárium Brno může přispět k doplnění vitamínu D

0 Comments


Někteří lidé mají panickou hrůzu ze solária, kterou vyvolává zbytečná hysterie z nedostatečné informovanosti. Moderní certifikovaná zařízení však nejsou „horská sluníčka“, která se propagovala v 60. letech minulého století, a v nichž se nacházely nebezpečné rtuťové výbojky.
opalující se žena na pláži
Návštěvy solária doporučují i lékaři, důležité je však přihlížet k vlastnímu pleťovému fototypu a dávkovat množství záření podle doporučených hodnot. Odborníci doporučují naplánovat slunění v soláriu Brnov průběhu kalendářního roku tak, aby nepřekročilo třicet návštěv. Zpočátku k docílení zhnědnutí pokožky (dle fototypu) lze slunění provádět jednou za dva až tři dny, později stačí udržovací dávka dvakrát až třikrát za měsíc. Při dodržování pravidel, která vám sdělí i obsluha zařízení, jde o žádoucí a hlavně bezpečné procedury. Barva pleti však není jediným důvodem, proč něco takového podstoupit, ve hře je i vitamín D, kterého je v naší současné populaci nedostatek, a to zejména vlivem mnoha hodin strávených denně v kancelářích a v dalších uzavřených prostorách.

Vitamín D

Bez vitamínu D nelze žít, potřebujeme jej k transportu vápníku do tělesných buněk a k podpoře dalších metabolických procesů. Suplementace vápníkem by nám nebyla bez „déčka“ k ničemu, navíc se vápník v takovém případě ukládá v cévách a zvyšuje se tím riziko infarktu nebo mozkové mrtvice.
kresba opalující se ženy
Říká se mu „sluneční vitamín“, protože slunce je jeho hlavním zdrojem, resp. UV záření, které se ve spolupráci s jaterní tkání přeměňuje z krátkovlnných paprsků na tuto o látku. Můžeme jej doplňovat i z tablet, nebo pravidelnou konzumací tučných mořských ryb, např. sardinek, ale přece jen je slunce přirozenější způsob, jak „déčko“ získat.
V naší zeměpisné šířce je však v zimních měsících sluneční svit omezen, jsme na tom sice lépe, než např. ve Švédsku, ale občasné, nebo i pravidelné návštěvy solárií mohou snadno deficit slunečního vitamínu vyrovnat. Rozumné slunění navíc zvyšuje vitalitu organismu, podporuje imunitní systém a tvorbu serotoninu, a tedy i dobré nálady.